Architekt Franklin Azzi podjął się renowacji nadszarpniętego zębem czasu domku myśliwskiego, położonego w malowniczym mieście Yport. Istniejącą bryłę budynku, rozbudował w kierunku północnym o część kuchenną i dodatkową sypialnię na poddaszu. Poszerzył i wykuł nowe otwory okienne, otwierając wnętrze na krajobraz. Dobudował dwa obszerne tarasy unoszone przez drewnianą konstrukcję. Pod nimi, na poziomie parteru, zlokalizował kolejny taras, w formie rozległej drewnianej płaszczyzny. Stare mury domku zostały rozbudowane o współczesną formę. Nowe elementy architekt dobrał tak, by mocno kontrastowały z istniejącą kubaturą oraz aby ładnie z nią harmonizowały. Wybór padł na drewno, które podkreśla fakturę starej cegły.
Ważną rolę odegrały rozwiązania oszczędzające energię i wykorzystujące odnawialne źródła energii- energię słoneczną i geotermalną. Projekt uwzględnia także odzyskiwanie wody deszczowej. Izolacja termiczna została wykonana z włókien roślinnych. Wykorzystano surowce wtórne sprowadzone z pobliskich terenów.
Efekt końcowy zachwyca swoją prostotą, subtelnością i lekkością, a co ważne, jest pro-ekologiczny. Piękny dom w pięknym miejscu.
Z pewnością w Polsce nie brakuje takich perełek, które po lekkim liftingu mogłyby konkurować z odnowionym francuskim domkiem myśliwskim.
projekt: Franklin Azzi
źródło: archidesignclub.com
- jednorodna , prosta stylistyka utrzymana w całym wnętrzu
- drewno jako materiał dominujący- wykończenie podłóg, ścian,elewacji,tarasu, element mebli, podkreślony element konstrukcyjny- stwarza przytulną atmosferę
- meble na lekkiej konstrukcji dobrze pasują do niewielkiego wnętrza
- otwory okienne w formie długich, poziomych pasów i dużych przeszkleń wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła i zieleni
- użycie drewnianej podłogi we wnętrzu i na tarasach sprawia, że dom płynnie łączy z ogrodem
- dwa minusy rozwiązania: łazienka znajduje się w osobnej bryle i jest odizolowana od reszty domu, a parter z piętrem jest połączony za pomocą zewnętrznych schodów ( co mocno utrudnia komunikację w zimowe lub deszczowe dni)