Indywidualny czy typowy z katalogu? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Projekt indywidualny, jak sam nazwa wskazuje, dopasowany jest dokładnie do Twoich wymagań (funkcja, technologia wykonania, wygląd, zakładany budżet) i uwzględnia charakterystyczne cechy działki. Za projektami typowymi przemawia atrakcyjna cena, możliwość obejrzenia mnóstwa rozwiązań i czas ( projekt masz już w kilka dni, podczas gdy tworzenie projektu w biurze projektowym trwa zdecydowanie dłużej). Dla mnie, jako architektki, odpowiedź jest oczywista, choć w pełni rozumiem zalety tzw. „gotowca” 😊
Jeśli masz wątpliwości, co będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem, przeczytaj dzisiejszy wpis. Poznaj 5 przykładów, kiedy zdecydowanie lepszym wyborem jest projekt indywidualny.
-1- NIETYPOWA DZIAŁKA
Nietypowy kształt działki, duży spadek terenu albo obszar podmokły, mogą uniemożliwić znalezienie pasującego, gotowego projektu. Zamiast na siłę „wciskać” projekt albo mocno przerabiać bryłę, lepiej zrobić projekt indywidualny. Będzie on dopasowany do konkretnej działki, uwzględniając jej wszystkie wady i zalety. Taki projekt pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości terenu.
-2- SZCZEGÓLNE POTRZEBY
Posiadasz dużą rodzinę albo chcesz wybudować dom wielopokoleniowy? A może chciałbyś część domu wydzielić na potrzeby własnej działalności gospodarczej? Albo marzy ci się kryty basen, sauna przy łazience lub atrium z piękną roślinnością? Mając wyjątkowe potrzeby trudno będzie znaleźć dom, w projektach typowych, gdyż zawierają standardowe rozwiązania. Zdecydowanie warto wybrać projekt indywidualny, który optymalnie rozmieści wymagane funkcje, a całość będzie estetyczna i praktyczna.
-3- OKREŚLONY STYL
Podobnie ma się sprawa z wszelkimi stylizowanymi domami, jak domy w stylu góralskim, amerykańskim czy popularny na „linii otwockiej” świdermajer. Wybór w katalogach jest znikomy. Indywidualny projekt pozwala połączyć konkretny styl z konkretnymi potrzebami, na konkretnej działce.
-4- ZMIANY ISTNIEJĄCEGO DOMU
Ten podpunkt jest dość oczywisty. Rozbudowa, przebudowa, nadbudowa to sytuacje, gdzie trzeba wybrać projekt u architekta. Nawet projekt nowego domu, ale stawianego na istniejących fundamentach warto powierzyć architektowi ń- może być potrzebna np. ekspertyza konstrukcyjna).
-5- DUŻE ZMIANY W PROJEKCIE TYPOWYM
Ostatni, ale chyba najpopularniejszy przypadek, często lekceważony przez Inwestorów. Uważaj, gdy decydujesz się na zakup projektu typowego, który jest „prawie” idealny. I to „prawie” nie ogranicza się do przesunięcia ścianki działowej między pokojami, lecz prowadzi do dużych zmian w konstrukcji, w bryle lub w posadowieniu budynku. Wykonanie częściowego podpiwniczenia, zmiana kąta lub kształtu dachu, to zmiany, które w ostatecznym rozliczeniu mogą okazać się bardzo kosztowne ( koszty mogą być niewiele niższe niż wykonanie indywidualnego projektu). Dodatkowo, przeróbki mogą znacznie pogorszyć pierwotny układ funkcjonalny lub proporcje budynku. W efekcie końcowym, dom może okazać się niepraktyczny i po prostu brzydki. Zanim więc zainwestujesz w „gotowca”, upewnij się, ile będą Cię kosztowały przeróbki i czy w ogóle są one możliwe do wykonania.
Jeśli dotyczy Cię któryś z przykładów lub ( podobnie jak ja) widzisz wartość w indywidualnym projekcie, zapraszam do kontaktu!
Komentarze
Brak komentarzy.