porady
Poniżej znajduje się zestawienie podstawowych zasad stosowanych w kreowaniu małych przestrzeni. Nie jest to gotowa recepta na sukces, ale krótki przewodnik, który ma na celu pomóc maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza, ułatwić stworzenie miejsca wygodnego,dopasowanego do potrzeb, a także zwiększyć funkcjonalność i optycznie powiększyć przestrzeń. Nie jest to także sztywna lista, której kurczowo należy przestrzegać, bo przecież od każdej reguły są wyjątki, a zasady czasem trzeba łamać!
PRZESTRZEŃ
- Po pierwsze, przemyśl- zanim przystąpisz do urządzania wnętrza, przyjrzyj się rozkładowi i wielkości pomieszczeń, ich doświetleniu i zastanów się, jak wyeksponować zalety i zoptymalizować funkcjonalność. Dobrze urządzona przestrzeń to równowaga między wygodą, funkcjonalnością i wyrażeniem osobowości właściciela.
- Kombinuj- dostosuj wnętrze do swoich potrzeb. Przestrzeń musi być dostosowana do codziennego rytmu użytkowników. Czasem ktoś potrzebuje miejsca do pracy, do realizacji hobby, niektórzy uwielbiają gotować , prowadzą bogate życie towarzyskie czy posiadają trójkę dzieci w szkolnym wieku.
- Wydziel strefy- strefowanie pomieszczeń lub ich fragmentów pozwala lepiej zorganizować przestrzeń, trzymać rzeczy związane tematycznie w jednym miejscu. Czytelny podział wnętrza zwiększa jego ład i funkcjonalność.
- Łącz i dziel- połączone pomieszczenia zawsze są przestronniejsze. Stosowanie ścian przesuwnych, parawanów czy nawet mebli pozwala otwierać i zamykać widoki. Mobilna przestrzeń może się zmieniać w zależności od potrzeb czy pory dnia.
- Usuń zbędne przeszkody- dobra widoczność pomaga w tworzeniu przestronnego miejsca, dlatego wyeliminuj ściany, meble czy ozdoby, które nie służą niczemu konkretnemu.
- Pnij się w górę- korzystając z wyższych partii pomieszczenia możesz zaoszczędzić miejsce przy podłodze. Dodatkowe miejsce do przechowywania na pewno się przyda. Ponadto, wertykalne elementy optycznie powiększają pomieszczenie.
- Zostaw nieco oddechu w przestrzeni- nie wszystko musimy eksponować, czasem pusta przestrzeń to wspaniałe tło wydobywające atuty wnętrza.
- Wykorzystaj martwe przestrzenie-zastanów się jak wykorzystać mniej oczywiste przestrzenie we wnętrzu. Rozsądnie wykorzystaj puste narożniki, wnęki czy ściany. Czasem wystarczy zmiana w aranżacji pomieszczenia i rozstawie mebli.
ŚWIATŁO
- Doceń naturalne światło - Warto wykorzystać naturalne światło, gdyż dzięki niemu wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne.
- Wprowadź różne źródła światła- kilka źródeł światła o różnej funkcji i natężeniu dobrze modeluje pomieszczenie, lepiej przystosowywuje je do pełnionej roli i pozwala wywołać odpowiedni nastrój.
- Stosuj lustra- Lustra, podobnie jak wszelkie lśniące powierzchnie, odbijają światło , dzięki czemu optycznie ją powiększają.
- Stosuj transparentne materiały – szkło oraz inne transparentne materiały przepuszczają i delikatnie rozpraszają światło, polepszają widoczność, dodają elementom lekkości i zwiewności.
MEBLE
- Przechowuj z głową- dobrze przemyślane miejsce do przechowywania (w formie wysokiej zabudowy czy schowków we wnękach) jest bardzo ważne. Porządkuje przestrzeń, segreguje przedmioty tematycznie, oszczędza miejsce, a dodatkowo może nawet stać się ozdobą wnętrza.
- Wybieraj meble wielofunkcyjne- zwiększają możliwości aranżacyjne, funkcjonalne i przede wszystkim efektywnie oszczędzają przestrzeń, a przecież liczy się każdy centymetr. To wymarzone produkty do małych wnętrz.
- Dopasuj rozmiar mebli do rozmiaru pomieszczenia- zachowanie odpowiednich proporcji między wielkością pomieszczenia a wielkością mebli mocno wpływa na odbiór całości. Najlepiej, gdy niewielkie meble są jednocześnie funkcjonalne. Pamiętaj, że masywne meble często przytłaczają pomieszczenie.
- Użyj mebli większych, ale w mniejszej ilości- mniej mebli, nawet o nieco większych gabarytach lepiej wygląda niż przepełnienie wnętrza mnóstwem drobnych elementów. Należy zachować ostrożność w odpowiednim doborze rozmiaru produktu.
- Używaj mebli na nóżkach- w odróżnieniu od mebli sięgających ziemi, meble na nóżkach ( mam na myśli nóżki przynajmniej 20cm) wydają się dużo lżejsze , a możliwość oglądania powierzchni pod nimi, stwarza wrażenie większej przestrzeni.
KOLORY
- Używaj stonowanych kolorów- jasna, stonowana kolorystyka dobrze sprawdza się małych wnętrzach. Dobry efekt daje także użycie zbliżonej palety barw w sąsiadujących strefach. Można dodać akcent w ciemniejszym kolorze. Nie należy przesadzać z ilością kolorów.
- Zmieniaj proporcje pomieszczenia kolorami-przyjrzyj się kubaturze pomieszczenia i dostosuj do niej odpowiedni zestaw kolorystyczny. Pamiętaj, o podstawowych zasadach, np. ciemny sufit obniża pomieszczenie, pionowe pasy je wydłużają, lamperie poszerzają, krótsza ściana w intensywnym kolorze skraca pomieszczenie itd.
INNE
- Graj różnymi materiałami, fakturami, wzorami, odcieniami- kontrastowe zestawienia materiałów dodają wnętrzu głębi i charakteru. Nawet subtelne różnice potrafią mocno ożywić wnętrze.
- Rozważnie wybieraj dekoracje-spróbuj znaleźć elementy dekoracyjne, które przy okazji będą funkcjonalne. Nie przesadź z ilością dekoracji, bo można łatwo zaburzyć ład we wnętrzu.
- Przemyć miękką linię- stosowanie okrągłych akcentów czy falistych linii zamiast samych ostrokątnych elementów w subtelny sposób ozdabia wnętrze. Ważne by wszystko ze sobą współgrało i było elementem dopełniającym całość.
- Wybierz jednolitą podłogę- nie zawsze jest to możliwe, niemniej jednakowy materiał zastosowany w pomieszczeniach optycznie je powiększa. Efekt będzie jeszcze większy, gdy pomiędzy pomieszczeniami nie będzie progów.
- Unikaj bałaganu- czysta, uporządkowana przestrzeń zawsze wydaje się większa. Warto raz na czas zrobić generalne porządki i wyeliminować nagromadzone niepotrzebne akcesoria, które tylko zajmują miejsce i obrastają w kurz.
Mam nadzieję, że lista, z Waszą pomocą, stopniowo będzie się wydłużać. Dlatego, jeśli macie jakieś uwagi, sugestie co jeszcze powinno się na niej znaleźć, piszcie!