Urządzanie wnętrz to czasochłonny i skomplikowany proces. Zaczyna się, tak na dobrą sprawę, już podczas projektu budynku. Kończy na detalach, takich jak wybór odpowiedniej mydelniczki. Na każdym etapie urządzania, zmienia się skala i zakres działań. I na szczęście, na każdym etapie, możesz się zgłosić po pomoc do odpowiedniego fachowca. Przybliżę dziś pięć specjalności związanych z urządzaniem wnętrz, ale od strony koncepcyjno- estetycznej. Więc nie będzie tu informacji o specach od klimatyzacji, stolarki czy Panach „złota rączka” (choć w przypadku tych profesji, estetyka również jest ważna).
Architekt kubaturowy.
Architekt po kierunkowych studiach wyższych, z tytułem mgr inż. arch, z uprawnieniami do projektowania. Projektuje bryły budynków i kształtuje ich wnętrza. Ustala proporcje, układ pomieszczeń, lokalizację otworów okiennych i drzwiowych. Pracuje na pierwszym, bardzo ogólnym etapie urządzania wnętrz. A etap ten jest o tyle ważny, że decyduje o tym, czy wnętrze będzie ustawne, odpowiednio doświetlone, dopasowane wielkością do pełnionej roli.
Na marginesie: chcę podkreślić, że wielu architektów kubaturowych zajmuje się także projektami wnętrz. Nie jest to oczywiste, bo sama często w rozmowie, gdy mówię czym się zajmuję, słyszę pytanie: „Projektujesz budynki CZY wnętrza?” Lubię projektowanie wnętrz i nawet w ostatnich latach tak się złożyło, że częściej projektuję właśnie wnętrza. Więc projektuję i to i to -moim zdaniem te specjalizacje świetnie się uzupełniają. Zawsze zachęcam, by podczas projektowania domu, chociaż szkicowo zaprojektować wnętrza. Można uniknąć niepotrzebnych i kosztownych przeróbek. W dodatku, czasem wystarczy nieduża korekta bryły ( np. poszerzenie o 30 cm), a pomieszczenie zyskuje nowe, korzystne możliwości aranżacyjne.
Architekt/ projektant wnętrz
Piszę architekt/ projektant, gdyż nazwa profesji nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Powoduje to często różne problemy (zwłaszcza dla klienta), ale ten temat zasługuje na osobny wpis. Ogólnie rzec biorąc, jest to osoba która ukończyła kierunkowe studia albo odbyła kurs projektowania wnętrz albo lubi urządzać wnętrza lub potrafi zrobić wizualizację i sama określa siebie mianem architekta/ projektanta. Zajmuje się opracowaniem projektu wnętrz, w którym bierze po uwagę funkcję, stylistykę, możliwości techniczne oraz wytyczne inwestora. Dba o atrakcyjny wygląd i ergonomię wnętrza. Często pełni także nadzór nad pracami remontowymi podczas realizacji inwestycji. Pomaga na etapie urządzania od stanu surowego, do wykończonego, zawierającego wszystkie najważniejsze elementy wyposażenia.
Home stager
Niestety nazwa zawodu nie ma jeszcze polskiego odpowiednika. To osoba zazwyczaj po kursie/ kursach home stagingowych. Specjalizuje się w przygotowaniu nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Takie wnętrza rządzą się zupełnie innymi prawami, niż wnętrza nazwijmy je do celów prywatnych. Zadaniem Home stagera jest dostosować wnętrze do profilu idealnego klienta. W przypadku wynajmu, specjalista stara się sprawić, by nieruchomość była miejscem jak najbardziej neutralnym ( bez nagromadzenia osobistych rzeczy właściciela), wpisującym się w gust większości zainteresowanych.
Dekorator/ stylista wnętrz
Osoba po studiach lub po kursach dotyczących stylizacji. Dekorator i stylista to nazwy często używane zamiennie. Na potrzeby wpisu dokonam jednak umownego podziału: dekorator- dla potrzeb prywatnych i stylista- dla potrzeb komercyjnych. Choć często jest to ta sama osoba.
Zadaniem dekoratora jest „ dopieszczenie” gotowego wnętrza za pomocą dodatków i dekoracji. Są to zazwyczaj drobne, ruchome elementy, np. wazony, poduszki, obrazy, które nadają określony klimat. Można powiedzieć, że to tzw. wisienka na torcie. Dekorator pomaga na ostatnim, niemal kosmetycznym etapie urządzania wnętrz.
Stylista zajmuje się specjalnym typem dekorowania wnętrza, głównie na potrzeby sesji zdjęciowych do magazynów. Podczas pracy uwzględnia charakter konkretnego czasopisma albo inne odgórne wytyczne ( np. sesja świąteczna). W odróżnieniu od usługi dekoratorskiej, dodatki we wnętrzu są umieszczone czasowo. Po sesji stylista je usuwa- często dekoracje należą do jego prywatnego zbioru albo do sponsora ( lokowanie produktu).
Declutter
Tutaj także nie znajdziemy polskiego odpowiednika tej nazwy. Jest to osoba po kursie/ kursach dotyczących declutteringu, która zajmuje się profesjonalną organizacją przestrzeni. Inaczej mówiąc, pomaga w zachowaniu porządku w mieszkaniu. Przywraca ład, pomaga uporządkować potrzebne przedmioty i pozbyć się zbędnych. Wprowadza rozwiązania, dzięki którym łatwiej zachować porządek.
Cóż, dobrnęliśmy do końca. Jest w czym, a dokładniej w kim wybierać. Dlatego, jeśli czujesz, że jeden z etapów nie idzie po Twojej myśli, zachęcam do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Każdy z wymienionych specjalistów ma wiedzę, która pozwoli wydobyć atuty wnętrza. Mam nadzieję, że udało mi się na tyle przybliżyć poszczególne specjalizacje, że będziesz wiedzieć, do kogo zgłosić się po pomoc, w Twoim konkretnym przypadku.
Jeśli potrzebujesz pomocy architekta kubaturowego lub architekta wnętrz, zapraszam do mnie!
Komentarze
Brak komentarzy.