W tym tygodniu zakończyła się kolejna edycja najstarszego polskiego festiwalu związanego z designem: Łódź Design Festiwal. Tegoroczne hasło brzmiało „ Dobre życie”.- hasło może być nieco mylące, gdyż dominującym motywem była ekologia. Organizatorzy i twórcy Uwaga skupili się na wpływie designu na środowisko naturalne, odpowiedzialnym projektowaniu i - co mniej oczywiste- na relacjach międzyludzkich. W odrestaurowanych wnętrzach fabryki Schieblera z ciekawością obejrzałam m.in. wystawę prac międzynarodowego konkursu „ Make me” , w którym brali udział młodzi projektanci ( jest to jeden w ważniejszych konkursów dla projektantów młodego pokolenia). Festiwal zapewniał także całkiem duży wybór wydarzeń towarzyszących. Przewidziano blok debat, w tym archiblok: jak stworzyć dobre miasto, poprowadzony przez Filipa Springera. Można było obejrzeć liczne wystawy: między innymi wystawę plakatów Label magazine x bauhaus , 45 lat grafiki użytkowej, Słownik dobrych łodzianizmów, wystawę mebelków dla lalek i mebli dziecięcych z PRL.A skoro jesteśmy w temacie zabawek: radość mogli także czerpać najmłodsi uczestnicy, którzy w specjalnym ekomieszkaniu chętnie oglądali i eksperymentowali. Ekomieszkanie było specjalnie przygotowaną instalacją, która w prosty i praktyczny sposób pokazywała, jak dbać o ekologię- dzieci miały sporo frajdy! Festiwal, mimo przyjemnej i luźnej atmosfery, zmuszał do refleksji co oznacza dobre życie. Czy zastanawialiście się w jaki sposób przedmioty wpływają na nasze nawyki, jak zmienia się świadomość społeczna w kwestii ekologii? Dobrze było także zobaczyć, w którą stronę zmierza zainteresowanie młodych projektantów. Poniżej krótka fotorelacja, która mam nadzieję, przybliży klimat festiwalu.
Wybrane eksponaty na wystawie: Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u:
Eksperymentarium- projekt edukacyjny stworzony przez Mamy Projekt. Przestrzeń przeznaczona głównie dla najmłodszych, zapewniająca możliwość nauki i zabawy, eksperymentowania i odpoczynku wśród zieleni:
Wystawa Adiego Zaffrana i Bine Roth zatytułowana Miłosne reżimy, prezentująca specjalną siłownię, na której można potrenować romantyczne gesty, takie jak wręczanie kwiatów czy spacer po plaży. Na zdjęciach urządzenia ćwiczące gesty wysyłania buziaka i pokazywania kształtu serca:
Ashka- Ceramika autorstwa Mateusza Mioduszewskiego wykonana tworzywa zawierającego aż 70% popiołu ( m.in. płytki, doniczki i naczynia) :
One Dollar Glasses- projekt Haus Otto (Nils Korner i Patrick Henry), który bada możliwości wykorzystania drutu do własnoręcznej proukcjkcji okularów przez ludzi żyjących w społeczenstwach, które nie posiadają środków finansowych lub możliwości technologicznych:
Łączenie porcelany z odpadami z papierosów-projekt Wiktorii Chypurko, którego celem było pokazanie za pomocą porcelany czasu rozkładu zużytych papierosów:
Prace studentów Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie przedstawiające nowe spojrzenie na urządzenie, jakim jest zegar: Poniżej Projekt Anny Wypiór- Lekomania pod kontrolą:
Torebki koktailowe projektu Ania Kanicka Studio, wykonane z wykładziny podłogowej i elementów skórzanych, które są odpadami produkcyjnymi:
Laboratorium zmysłów Magdaleny Cieślak, czyli naczynia łączące zmysł zapachu i wzroku inspirowane sztuką parzenia herbaty:
Drewniane klocki inspirowane zabytkowymi podłogami, zaprojektowane przez Kacpra Kunickiego, mające na celu zapoznanie dzieci ze strukturą i zapachem, nazwami różnych gatunków drzew:
„ Od materiałów do produktów” -wystawa prezentująca proces powstawania kryształowej karafki, srebrnego widelca, lampy czy porcelanowej figurki:
I wiele innych wspaniałości:
Komentarze
Brak komentarzy.