Wszyscy miłośnicy designu powinni zwrócić uwagę na książkę "The Design Book". Zawiera 500 chronologicznie ułożonych, wyjątkowych przedmiotów , których fotografie opatrzone są zwięzłym opisem ekspertów w dziedzinie projektowania. Opisy zawierają kontekst historyczny, informacje dotyczące rozwoju projektu oraz cechy świadczące o jego niezwykłości.
Grafitowy łupek w zielonym krajobrazie
Niedaleko od wybrzeży Normandii, w sielskim otoczeniu zieleni, znajduje się niewielki domek wykończony grafitowym łupkiem. Jego zwarta, prosta bryła i ciemny, jednolity kolor, mocno odcinają w krajobrazie. Budynek posiada 100m/kw powierzchni, został zaprojektowany przez Lode Architecture jako domek wakacyjny o nazwie House G. Konstrukcja budynku oparta jest na pięciu panelach drewnianych, pełniących funkcję ścian nośnych. Rytm paneli dzieli wnętrze na poszczególne strefy, korespondujące ze sobą poprzez wydzielone w ścianach otwory.
Huśtawka w jadalni
Christopher Duffy, stworzył dla Duffy London mebel, który każdego przeniesie w świat dzieciństwa. Jest to stół przymocowany do ramy, na której wiszą geometryczne siedziska w formie huśtawki. Swing Table, bo tak brzmi jego nazwa, oświetla abażur GEO. Blat wykonany jest z orzecha, a konstrukcja ze stali powlekanej.
Przestrzeń biurowa wydzielona w mieszkaniu
Mieszkanie, które jednocześnie pełni funkcję biura dla projektantów z Ganna Studio, usytuowane jest w tawjańskiej miejscowości Tajpej, na pierwszym piętrze historycznego budynku. Projektanci zachowali pierwotną strukturę, delikatnie ją modyfikując i wprowadzili klasyczny, europejski wystrój wnętrz. Mieszkanie harmonijnie łączy historyczne elementy z klasyką i z nowoczesną estetyką. Mamy tu stary, drewniany stół w pracowni, podłogę w jodełkę, nowoczesne, geometryczne meble, zdobienia na panelach i fragmentach sufitu, intensywnie czerwoną bramę garażową.
Hotelowa kawalerka i materiały z odzysku
Poniższe zdjęcia przedstawiają wnętrze 30m/kw pokoju hotelowego berlińskiego hotelu Plus One. Autorem projektu jest studio Spamroom. Biuro postawiło sobie za cel stworzenie miejsca będącego alternatywą dla typowego pokoju hotelowego. Niewielkie, wąskie pomieszczenie zaprojektowane jest elastycznie i funkcjonalnie.
Francuski dom pasywny na wzgórzu
Architekt Franklin Azzi podjął się renowacji nadszarpniętego zębem czasu domku myśliwskiego, położonego w malowniczym mieście Yport. Istniejącą bryłę budynku, rozbudował w kierunku północnym o część kuchenną i dodatkową sypialnię na poddaszu. Poszerzył i wykuł nowe otwory okienne, otwierając wnętrze na krajobraz. Dobudował dwa obszerne tarasy unoszone przez drewnianą konstrukcję. Pod nimi, na poziomie parteru, zlokalizował kolejny taras, w formie rozległej drewnianej płaszczyzny. Stare mury domku zostały rozbudowane o współczesną formę.
Typografia wkracza na salony
Francuska firma Tabisso stworzyła kolekcję krzeseł inspirowanych literami alfabetu. Krzesła posiadają bogatą gamę kolorystyczną, różnorodne motywy i fonty. Konstrukcja wykonana jest z drewna i metalu, a tapicerka siedziska może być dowolna- skórzana, skóropodobna, może to być materiał zaproponowany przez klienta. Można wykorzystać pojedyncze litery albo tworzyć kolorowe słowa.
Prefabrykowany dom otwarty na ogród
Grupa Passion oraz Architect 11 stworzyli modułowy, prefabrykowany dom o powierzchni 40 m/kw netto. Może on służyć jako dodatek do zabudowy istniejącej już na działce, jako domek letniskowy lub po prostu jako całoroczny, nieduży dom. Posiada dwa warianty funkcjonalne: z sauną lub z dużą sypialnią. Konstrukcja składa się w prefabrykowanych elementów posadowionych na betonowym fundamencie. Ściany paroprzepuszczalne, wykonane z elementów drewnianych, z dużymi otworami okiennymi.
Balance- mała powierzchnia mieszkania potraktowana jako zaleta
W Surrey, kanadyjskim mieście w prowincji Kolumbia Brytyjska, powstał 4-kondygnacyjny budynek mieszkalny, liczący 56 mieszkań o niewielkiej powierzchni. Głównym zamierzeniem było stworzenie miejsca, w którym każdy centymetr powierzchni zostanie maksymalnie wykorzystany, które jednocześnie będzie przestronne i ładne, w dobrej lokalizacji. Przeznaczone dla młodych ludzi, często świeżo po szkole, lubiących podróżować, którzy w obecnym etapie życia nie potrzebują lub nie mogą sobie pozwolić na duże mieszkanie.
Domowe życie w XXI wieku
Natknęłam się na ciekawy artykuł związany z książką "Life at Home in the Twenty-First Century ", napisaną przez archeologów i antropologów z organizacji UCLA . Książka dotyczy problematyki związanej z konsumpcjonizmem, historią społeczną, kulturą współczesną i materialną, architekturą, zwyczajami domowników. Szczególną uwagę zwrócono na życie klasy średniej- przeprowadzono liczne badania związane z życiem domowym. Badania trwały 10 lat i objęły 32 typowe kalifornijskie rodziny klasy średniej.
Wspomniany wcześniej artykuł opisuje jedno z badań przeprowadzonych podczas powstawania książki.